druk_fleksograficzny

Na czym polega druk fleksograficzny

Druk fleksograficzny należy do techniki druku wypukłego. Wyróżniamy także techniki druku wklęsłego, wykorzystywane np.w grafice artystycznej (akwatinta, akwaforta, sucha igła) oraz techniki druku płaskiego np. sitodruk.

Druk wypukły charakteryzuje się matrycą w której obszary drukujące położone są wyżej niż obszary niedrukujące. Prosto wytłumaczyć to na przykładzie linorytu, w którym za pomocą dłuta drążymy niższe partie. Po nałożenia farby za pomocą wałka, osiądzie ona jedyna na tych polach, gdzie linoleum nie zostało wydrążone i stykało się bezpośrednio z wałkiem.

Technika druku wypukłego znajduje zastosowanie w fleksografii czyli dziedzinie druku form fotopolimerowych, gumowych lub z tworzyw sztucznych. Drukarnie fleksograficzne są wyposażone w odpowiedni do takiego druku sprzęt przystosowany do podawania podłoża ze zwoju.

Druk fleksograficzny przydaje się szczególnie w branży opakowań foliowych gdzie folie przyjmować mogą różne grubości. Można wykorzystać go również do zadrukowania powierzchni plastikowych i aluminiowych, druku prasy, ubrań, kartonów, kart kredytowych itp.

Problemem tej technologii jest zdecydowanie ryzyko odkształceń materiałów giętkich podczas drukowania. Podłoże druku może być różnorodne, ale musi spełniać jedną podstawową zasadę – musi być płaskie.