obróbka skrawaniem

Rodzaje frezarek

Choć wiele osób twierdzi, że żyjemy w epoce cyfrowej, to jednak wciąż nie możemy funkcjonować bez przedmiotów wytworzonych w klasycznych procesach przemysłowych tj. obróbka skrawaniem. Ten wydawać by się mogło przestarzały sposób produkcji części i różnego rodzaju akcesoriów metalowych, wciąż jest najbardziej wydajnym, skutecznym i precyzyjnym sposobem ich produkcji.

Bez obróbki skrawaniem nie było by współczesnych samochodów, samolotów, statków i innych typów pojazdów, maszyn i dziesiątek różnych przedmiotów użytku codziennego. To dzięki procesom toczenia, frezowania, wiercenia, gwintowania i szlifowania mogą być tworzone części i podzespoły do tysięcy różnych urządzeń, z których przychodzi korzystać nam każdego dnia naszego życia. Jednym z najważniejszych elementów procesu obróbki skrawaniem jest frezowanie i warto wiedzieć, jakie rodzaje maszyn używane są w tego typu procesach produkcyjnych.

Podstawowa klasyfikacja frezarek to ich podział na urządzenia jednowrzecionowe i wielowrzecionowe. Te pierwsze to stosunkowo proste maszyny, które pozwalają na realizację jednego procesu w określonym przedziale czasu. Frezarki wielowrzecionowe pozwalają na wykonywanie kilku różnych frezów w jednym czasie, dzięki czemu efektywność pracy wyraźnie wzrasta. Tego typu narzędzia znajdują zastosowanie w bardziej złożonych procesach obróbki skrawaniem, gdy liczy się nie tylko wysoka precyzja pracy i jej powtarzalność, ale również czas. Poza tym możemy mówić o frezarkach pionowych i poziomych, przeznaczonych do frezowania drewna, uniwersalnych – do frezowania różnych typów materiałów, a także o specjalistycznych frezarkach do gwintów czy kół zębatych.